ZÁSADA 4C

ZÁSADA 4C: VÁHA, ČISTOTA, BRUS A BARVA


Diamant je nejkrásnější a nejdražší formou krystalického uhlíku, který vznikl před miliardami let. Z tohoto nenápadného krystalu se po opracování stane drahokam s mimořádným leskem. Jeho konečná hodnota a kvalita se posuzuje na základě čtyř základních kritérií – tzv. pravidlo 4C, jehož název byl odvozen z prvních písmen anglických slov: carat (váha), cut (brus), clarity (čistota) a colour (barva).

ZÁSADA 4C

VÁHA (CARAT)

ZÁSADA 4C

Hmotnost diamantů se uvádí v metrických karátech, jejichž mezinárodním označením je „ct“. Jeden metrický karát byl definován jako 200 mg (0,2 g). Hmotnost má podstatný vliv na hodnotu kamene. APART nabízí diamanty s různou hmotností od 0,003 ct do více než 1 ct. Díky tomu si může každý zákazník vybrat svůj jedinečný a originální diamant.

ZÁSADA 4C

BRUS (CUT)

ZÁSADA 4C

Pouze správné broušení umožňuje diamantu, aby dosáhl skutečně neobyčejného lesku. Světelné paprsky se uvnitř diamantu odrážejí a rozkládají se, díky čemuž odlesky od vnějších ploch navozují dojem, že kámen „žije“ a při každém pohybu se třpytí barvami duhy. Při posuzování řezu je pečlivě analyzován především tvar kamene, jeho proporce a povrchová úprava. Jen řez provedený s mimořádnou pečlivostí může rozpoutat „vnitřní oheň“ diamantu.

Mezi diamanty můžeme rozlišovat kameny s kulatým briliantovým výbrusem (tj. brilianty) a ty, které mají fantazijní tvary (markýza, ovál, hruška, srdce, bageta, princess).

ZÁSADA 4C

ČISTOTA (CLARITY)

ZÁSADA 4C

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje cenu i krásu diamantu, je čistota. Vnitřní stopy ve struktuře diamantu – inkluze – mohou způsobit nesprávné šíření světelných paprsků pronikajících do kamene, což ovlivňuje jeho lesk. Diamanty mohou mít nejen vnitřní známky nedokonalostí, ale také vnější, které jsou nazývány kazy. Kameny s čistotou P1, P2 nebo P3 mají známky vnímatelné zkušeným odborníkem bez použití lupy.

ZÁSADA 4C

BARVA (COLOUR)

ZÁSADA 4C

Je důležité si uvědomit, že hodnota dvou diamantů se stejnou hmotností i řezem může být rozdílná, protože barva hraje při oceňování významnou roli. Existují diamanty s typickými barvami, tj. bezbarvé nebo se zabarvením od odstínů žluté až po hnědou či šedou, a barevné diamanty, což jsou např. modré, růžové a zelené.